malarze Polish art
                  
-- szukaj w serwisie

--reklama--

--reklama--
 
- Zbylut Grzywacz
- więcej o artyście

-- Kolejka jeszcze trwa

--[zobacz pozostałe reprodukcje


-- wyślij e-kartkę z obrazem


-sklep
-- zobacz artykuły z obrazami tego malarza


- zagłosuj
-- ulubiony obraz
-- ulubiona epoka

obraz: 14637 głosów
epoka: 5709386 głosów

-- wyświetlono 93866 razy


 
Zbylut Grzywacz, "Kolejka jeszcze trwa" , akryl na płótnie, 1973, 135x170 cm, Muzeum Narodowe, Kraków

Obraz "Kolejka jeszcze trwa" jest nowym nabytkiem Muzeum Narodowego w Krakowie. Płótno niniejsze stanowi ważną pozycję w twórczym dorobku Zbyluta Grzywacza. Muzeum Narodowe w Krakowie posiada dużą i cenną (największą w Polsce - liczącą 57 obiektów) kolekcję prac tego artysty, na którą składają się obrazy olejne, rysunki, grafiki i rzeźby, a także montaże przestrzenne. Nowo zakupione płótno stało się jej ważnym uzupełnieniem.

W mieszczącej się w Gmachu Głównym Muzeum Galerii Sztuki Polskiej XX wieku twórczość Zbyluta Grzywacza eksponowana jest - wraz z pozostałymi członkami grupy "Wprost", której był współzałożycielem - w tzw. Salonie Andrzeja Wróblewskiego. To właśnie jemu twórca dedykował płótno "Kolejka jeszcze trwa" (mówi o tym autorski opis na odwrocie płótna), bezpośrednio nawiązując do obrazu Wróblewskiego "Kolejka trwa" (1956).

Obraz Zbyluta Grzywacza pokazywany był na licznych wystawach, m.in. w 1981 roku w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie na wystawie "Polska Krajobraz Ludzie Idee", po której został zakupiony przez tę instytucję. W ciągu kolejnych dziesięciu lat kilkakrotnie zmieniał właściciela, aż trafił w ręce osoby prywatnej, od której kupiło go Muzeum Narodowe w Krakowie.

Kompozycja przedstawia - na szarym tle ściany - trzy siedzące na krzesłach postaci, ustawione w szeregu, prawym bokiem do widza. W kadrze obrazu "obciętego" przez boczne ramy płótna znajdują się także fragmenty poprzedzającej i następującej w kolejce postaci. Kierunek kolejki(z lewej do prawej) wyznacza wielka czerwona strzałka namalowana na całej niemal długości obrazu, na wysokości głów przedstawionych osób: młodej kobiety z dzieckiem na kolanach, starszego mężczyzny z dłońmi wspartymi o laskę oraz przygarbionej i pochylonej do przodu staruszki.

Postacie namalowane są plastycznie, żywymi ruchami pędzla, przy użyciu światłocieniowego modelunku, wyłączywszy jednak partie głów i ramion, które potraktowane zostały sylwetowo za sprawą płasko położonego różowego koloru, który obejmuje coraz większą płaszczyzną postać zbliżającą się do czoła kolejki. Kontrast pomiędzy "naturalną" i "sztuczną" kolorystyką oraz bryłowatością i płaskością figur ma znaczenie metaforyczne. Symbolizuje proces uprzedmiotowienia człowieka podległego z jednej strony presji czynników zewnętrznych (dyscyplinująca i kategorycznie narzucająca się strzałka odnosi się do represyjnego systemu politycznego PRL-u), z drugiej - upływającego czasu, zanikającego życia, ustępującego miejsca nieodwołalnej śmierci.

Obraz jest trawestacją znanego dzieła Andrzeja Wróblewskiego "Kolejka trwa" i nawiązuje dialog z jego treścią oraz formą malarską. Wzbogacenie stałej ekspozycji o interpretację tego słynnego dzieła pozwoli dobitniej unaocznić istotę artystycznego dialogu pomiędzy artystami, których dzieliło pokolenie, ale łączyło żarliwe zaangażowanie w sprawy sztuki i ludzkiej egzystencji.

Obraz ten stanowi jednocześnie przykład typowej dla Zbyluta Grzywacza metody pracy - częstym źródłem inspiracji były dla niego znane dzieła z przeszłości, istniejące powszechnie w zbiorowej wyobraźni. W najbliższym czasie dzieło będzie prezentowane w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku.

Obraz znajdzie także poczesne miejsce na planowanej przez Muzeum wielkiej monograficznej wystawie Zbyluta Grzywacza (pierwszej po śmierci artysty). [materiały prasowe MNK]


-- wyłączność na korzystanie z tej reprodukcji obrazu posiada serwis malarze.com
-- zasady i ograniczenia korzystania z reprodukcji

 
 
 [ copyright © 1999-2023 malarze.com-+-marchand.pl ] --- [ design © pkl webdesign ] --- [o nas]
inne adresy: Polish Art.pl ¤ Polish-Art.pl ¤ tworcy.com ¤ rzezbiarze.com ¤ rytownicy.com ¤ Daniel Chodowiecki
¤ TeWa ubezpieczenia Kraków ¤ Daniel Schultz ¤ Marian Ruzamski ¤ Tomasz Wiktor malarstwo