malarze Polish art
                  
-- szukaj w serwisie

--reklama--

--reklama--
 
"Oświadczenie Muzeum Narodowego w Krakowie dot. "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci"
--[malarze.com news--[03.03.2011--15:32
Prezentujemy tekst oświadczenia wydanego wczoraj przez Muzeum Narodowe w sprawie powrotu obrazu oraz dalszej części kolekcji Czartoryskich do Krakowa.

Oświadczenie

Podczas konferencji prasowej Zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich w dn. 1 marca 2011 r. zostało przedstawionych opinii publicznej kilka niezgodnych z prawdą informacji. Prezes Fundacji Adam Zamoyski zasugerował też, że Fundacja nie zamierza wywiązywać się z dawno zawartych umów, ani dotrzymywać danego słowa.

Jak zostało przekazane w komunikacie z dnia 18 lutego 2011 roku (w załączniku), Muzeum Narodowe w Krakowie było i jest nadal gotowe przyjąć obraz Leonarda da Vinci wraz z pozostałymi arcydziełami z kolekcji Książąt Czartoryskich i udostępnić je publiczności po ich powrocie z Warszawy. Muzeum dowiedziało się jednak na wspomnianej konferencji, że wbrew dotychczasowym ustaleniom, Zarząd Fundacji Książąt Czartoryskich w dalszym ciągu warunkuje zwrot dzieła Leonarda do Krakowa uchyleniem zakazu wywozu Damy z gronostajem na wystawę w Berlinie, wydanym przez Generalnego Konserwatora Zabytków, Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ponadto, w tej samej formie, Muzeum dowiedziało się, że wbrew zapisom łączącym nas z Fundacją od 2005 roku umów, nie będzie informowane ani o postępach prac remontowych, ani o terminie zakończenia remontu. Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że Muzeum Narodowe w Krakowie w dalszym ciągu płaci Fundacji pełną kwotę czynszu za pusty budynek przy ulicy św. Jana 19. Stan ten ma trwać przez cały czas planowanego przez Fundację remontu.

Pomijając MNK jako sygnatariusza umowy z Zamkiem Królewskim w Warszawie i Fundacją, Prezes Adam Zamoyski podjął jednostronnie decyzję o pozostawieniu i eksponowaniu obrazów Leonarda da Vinci i Rembrandta van Rijn w Warszawie do czasu wyjazdu Damy z gronostajem do National Gallery w Londynie, tj. do jesieni 2011 r. Decyzja ta została przekazana naszemu Muzeum (opiekunowi zbiorów) dzień po upływie terminu ważności umowy wypożyczenia, pozostawiając arcydzieła bez uregulowania ochrony prawnej.

Informujemy również, że Muzeum Narodowe w Krakowie w grudniu ub. roku podpisało umowę z Patrimonio National na realizację dwóch wystaw (w Madrycie i w Krakowie), włączonych do programu oprawy prezydencji Polski w UE. Negocjacje w sprawie współpracy MNK z Patrimonio Nacional trwały ponad 4 lata. W scenariuszu żadnej z tych wystaw oraz na żadnym etapie negocjacji nie był ujęty obraz Leonarda. Przyjazd arcydzieł z kolekcji królewskiej Patrimonio Nacional nie był też nigdy warunkowany wypożyczeniem Damy z gronostajem.Kraków, 2 marca 2011


 
 
 [ copyright © 1999-2016 malarze.com-+-marchand.pl ] --- [ design © pkl webdesign ] --- [o nas]
inne adresy: Polish Art.pl ¤ Polish-Art.pl ¤ tworcy.com ¤ rzezbiarze.com ¤ rytownicy.com ¤ reprodukcja.com
¤ najtańsze ubezpieczenia Kraków ¤ Daniel Schultz ¤ Jeremi Jarema Wiśniowiecki ¤ ambitnie.com